Vishay/Dale RN55E2000FR36
RN55E2000FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2000FR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 200 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2000FR36.pdf
Availability of RN55E2000FR36
QUANTITY
RN55E2000FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2000FR36
Internal Part NumberEIS-RN55E2000FR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2000FR36
Related LinksRN55E2, RN55E2000FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2000FR36 Details Description
Related parts for RN55E2000FR36
SCOTCHLOK INLINE 4-WIRE 19-24AWG datasheet.pdf
FUSE GLASS 100MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-12VOUT SMD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 20POS datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf