Vishay/Dale RN55E2000FR36
RN55E2000FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2000FR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 200 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2000FR36.pdf
Availability of RN55E2000FR36
QUANTITY
RN55E2000FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2000FR36
Internal Part NumberEIS-RN55E2000FR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2000FR36
Related LinksRN55E2, RN55E2000FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2000FR36 Details Description
Related parts for RN55E2000FR36
IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 10-MSOP datasheet.pdf
SSD 112GB 2.5" SCSI datasheet.pdf
CBL 14POS 0.5MM JMPR TYPE D 5" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf
VARISTOR 462V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 15A 125V datasheet.pdf