Vishay/Dale RN55E2051FB14
RN55E2051FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2051FB14
Brief Description
RES 2.05K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2051FB14.pdf
Availability of RN55E2051FB14
QUANTITY
RN55E2051FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2051FB14
Internal Part NumberEIS-RN55E2051FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.05k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2051FB14
Related LinksRN55E2, RN55E2051FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2051FB14 Details Description
Related parts for RN55E2051FB14
FEED-THROUGH TERM BLOCK GRAY datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 2:1 ECL 5V 8TSSOP datasheet.pdf
IDC CABLE - HSC34H/AE34G/HPK34H datasheet.pdf
IC IF ISM TXRX 2.4GHZ 32QFN datasheet.pdf
BUNDLE ATMEGA2560V/AT86RF230-ZU datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
LED LH351B WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
RES 147 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf