Vishay/Dale RN55E20R0FRE6
RN55E20R0FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E20R0FRE6
Brief Description
RES 20 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E20R0FRE6.pdf
Availability of RN55E20R0FRE6
QUANTITY
RN55E20R0FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E20R0FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E20R0FRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E20R0FRE6
Related LinksRN55E2, RN55E20R0FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E20R0FRE6 Details Description
Related parts for RN55E20R0FRE6
CONN MINI D PLUG 50POS R/A REV datasheet.pdf
IC SW CURR LIMIT HI SIDE 8-SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 50V X7R 2220 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3200K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 6.3V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf