Vishay/Dale RN55E2181BRSL
RN55E2181BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2181BRSL
Brief Description
RES 2.18K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2181BRSL.pdf
Availability of RN55E2181BRSL
QUANTITY
RN55E2181BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2181BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E2181BRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.18k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2181BRSL
Related LinksRN55E2, RN55E2181BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2181BRSL Details Description
Related parts for RN55E2181BRSL
TRANS PNP 100V 5A TO-220F datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG STRAIGHT 6POS W/SCKT datasheet.pdf
RES MO 1/2W 3K OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
TXRX 266MBD FIBRE CH SC 1X9 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
DSUB 24C7 M PCR/A G30 75OHM T datasheet.pdf
RES 5.11M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf