Vishay/Dale RN55E2261FR36
RN55E2261FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2261FR36
Brief Description
RES 2.26K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2261FR36.pdf
Availability of RN55E2261FR36
QUANTITY
RN55E2261FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2261FR36
Internal Part NumberEIS-RN55E2261FR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.26k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2261FR36
Related LinksRN55E2, RN55E2261FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2261FR36 Details Description
Related parts for RN55E2261FR36
RES SMD 27K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 270PF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE EMC/RFI 75A datasheet.pdf
BOARD EVAL SI4737 VERSION B datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
LED MODULE COB VERO WHT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 3POS 7.62MM datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 4.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf