Vishay/Dale RN55E2292BR36
RN55E2292BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2292BR36
Brief Description
RES 22.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2292BR36.pdf
Availability of RN55E2292BR36
QUANTITY
RN55E2292BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2292BR36
Internal Part NumberEIS-RN55E2292BR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2292BR36
Related LinksRN55E2, RN55E2292BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2292BR36 Details Description
Related parts for RN55E2292BR36
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM10H/MC10G/MDM10H datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARDEDGE 28POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
METRAL T SERIES 4X12 datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 50V U2J 0402 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ/5V 2.5A 16TQFN datasheet.pdf
1/4" RESIN FIBERGLASS SLEEVING datasheet.pdf
BRKT, STOCK GUIDE-R.H. datasheet.pdf
DC/DC CONV 1W SMD DUAL OUT datasheet.pdf