Vishay/Dale RN55E2493FB14
RN55E2493FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2493FB14
Brief Description
RES 249K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2493FB14.pdf
Availability of RN55E2493FB14
QUANTITY
RN55E2493FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2493FB14
Internal Part NumberEIS-RN55E2493FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2493FB14
Related LinksRN55E2, RN55E2493FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2493FB14 Details Description
Related parts for RN55E2493FB14
PROCESSOR MODULE 17C4X,75X,76X datasheet.pdf
FUSE GLASS 300MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC DAC 12BIT OCTAL VOUT 16-MSOP datasheet.pdf
CONN MAG-MATE 24-28AWG .110 datasheet.pdf
IC COMP VOLT PUSH-PULL DL 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 118K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 16POS SNGL PCB datasheet.pdf