Vishay/Dale RN55E2612CBSL
RN55E2612CBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2612CBSL
Brief Description
RES 26.1K OHM 1/8W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2612CBSL.pdf
Availability of RN55E2612CBSL
QUANTITY
RN55E2612CBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2612CBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E2612CBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)26.1k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2612CBSL
Related LinksRN55E2, RN55E2612CBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2612CBSL Details Description
Related parts for RN55E2612CBSL
RES 1.15K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-27VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS PIN datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND datasheet.pdf
Crystal 32.7680kHz 20ppm 4pF 60 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 0805 (2012 Metric) datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
EMITTER UV 365NM 1A STAR datasheet.pdf
RES SMD 28.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf