Vishay/Dale RN55E2740FRE6
RN55E2740FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2740FRE6
Brief Description
RES 274 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2740FRE6.pdf
Availability of RN55E2740FRE6
QUANTITY
RN55E2740FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2740FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E2740FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2740FRE6
Related LinksRN55E2, RN55E2740FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2740FRE6 Details Description
Related parts for RN55E2740FRE6
TVS DIODE 24VWM 40.85VC SMT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 267K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
DC 4 WIRE ALL SENSORS 2M R/A M12 datasheet.pdf
0600 STRIP-LINE HDR COINED CNTCT datasheet.pdf
TOOL CRIMP datasheet.pdf
TVS DIODE 58.1VWM 92VC DO-214AB datasheet.pdf
SWAB SGL HEAD POLY KNIT 2500PC datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS datasheet.pdf