Vishay/Dale RN55E2742BBSL
RN55E2742BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2742BBSL
Brief Description
RES 27.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2742BBSL.pdf
Availability of RN55E2742BBSL
QUANTITY
RN55E2742BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2742BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E2742BBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2742BBSL
Related LinksRN55E2, RN55E2742BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2742BBSL Details Description
Related parts for RN55E2742BBSL
RES ARRAY 4 RES 820 OHM 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
FILTER LINE 5MH 2A HORIZONTAL datasheet.pdf
Connector Header 37 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 267 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.3W SMV datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf