Vishay/Dale RN55E2940BBSL
RN55E2940BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2940BBSL
Brief Description
RES 294 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2940BBSL.pdf
Availability of RN55E2940BBSL
QUANTITY
RN55E2940BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2940BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E2940BBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)294
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2940BBSL
Related LinksRN55E2, RN55E2940BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2940BBSL Details Description
Related parts for RN55E2940BBSL
FUSE BOARD MOUNT 2A 250VAC RAD datasheet.pdf
SURGE SUPP 145V BIDIR 3-SL datasheet.pdf
ICL 120 OHM 20% 800MA 11MM datasheet.pdf
CONN FME PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 1500UF 6.3V 10% 2824 datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC OSC VCXO 150MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RJ45 VERTICAL LED SHIELDED datasheet.pdf
U-SHP 5MM PW NPN 1M datasheet.pdf