Vishay/Dale RN55E3242FRE6
RN55E3242FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E3242FRE6
Brief Description
RES 32.4K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E3242FRE6.pdf
Availability of RN55E3242FRE6
QUANTITY
RN55E3242FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E3242FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E3242FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)32.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E3242FRE6
Related LinksRN55E3, RN55E3242FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E3242FRE6 Details Description
Related parts for RN55E3242FRE6
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 40A DPAK datasheet.pdf
CAP CER 820PF 1KV X7R 2225 datasheet.pdf
IC TXRX RS232 1MBPS SD 36-TQFN datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
HEADER 28POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT WALL MNT 24POS SKT datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 0.15A SOT-1123 datasheet.pdf
CAP FILM 35UF 10% 500VDC RAD 4LD datasheet.pdf