Vishay/Dale RN55E3400BRSL
RN55E3400BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E3400BRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 340 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E3400BRSL.pdf
Availability of RN55E3400BRSL
QUANTITY
RN55E3400BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E3400BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E3400BRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)340
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E3400BRSL
Related LinksRN55E3, RN55E3400BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E3400BRSL Details Description
Related parts for RN55E3400BRSL
IDC CABLE- APR10A/ AE10G / X datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
SWITCH SLIDE 6PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HEADER 1.27MM 16POS GOLD datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC KEY 1KW 200V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
OSC VCTCXO 155.52MHZ LVDS SMD datasheet.pdf