Vishay/Dale RN55E3481BRSL
RN55E3481BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E3481BRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.48K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E3481BRSL.pdf
Availability of RN55E3481BRSL
QUANTITY
RN55E3481BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E3481BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E3481BRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.48k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E3481BRSL
Related LinksRN55E3, RN55E3481BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E3481BRSL Details Description
Related parts for RN55E3481BRSL
TVS DIODE 5VWM 9.2VC SMC datasheet.pdf
LABEL LSR POLY WHT .56 X .19" datasheet.pdf
CAP FILM 0.43UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 34A 8WDFN datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 51 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
SINGLEMODE COUPLER 1M datasheet.pdf
IC MPU Z80 6MHZ 40DIP datasheet.pdf