Vishay/Dale RN55E3920CBSL
RN55E3920CBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E3920CBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 392 OHM 1/8W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN55E3920CBSL.pdf
Availability of RN55E3920CBSL
QUANTITY
RN55E3920CBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E3920CBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E3920CBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)392
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E3920CBSL
Related LinksRN55E3, RN55E3920CBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E3920CBSL Details Description
Related parts for RN55E3920CBSL
SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 10POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
INDICATOR INCAND BLUE PANEL MNT datasheet.pdf
BUZZER 16-28VAC 65-75DB PNL MNT datasheet.pdf
D4SL-3KDG-D4 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
762 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf