Vishay/Dale RN55E3922BRSL
RN55E3922BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E3922BRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 39.2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E3922BRSL.pdf
Availability of RN55E3922BRSL
QUANTITY
RN55E3922BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E3922BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E3922BRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E3922BRSL
Related LinksRN55E3, RN55E3922BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E3922BRSL Details Description
Related parts for RN55E3922BRSL
CONN RING HR 12-10 AWG #6 D-G datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 3W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN DIN R/2 FEMALE 32CKT datasheet.pdf
BOARD EVAL SUPIRBUCK IR3897 datasheet.pdf
RES 750 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
COUNTER HOUR METER datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 99V 200MA SC70 datasheet.pdf