Vishay/Dale RN55E4371BBSL
RN55E4371BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E4371BBSL
Brief Description
RES 4.37K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E4371BBSL.pdf
Availability of RN55E4371BBSL
QUANTITY
RN55E4371BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E4371BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E4371BBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.37k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E4371BBSL
Related LinksRN55E4, RN55E4371BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E4371BBSL Details Description
Related parts for RN55E4371BBSL
JUMPER-H1502TR/A3048S/H1502TR 5" datasheet.pdf
IC NVSRAM 2MBIT 70NS 40EDIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ MICRO8 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 200V X7R 1210 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 8DIP datasheet.pdf
IC PWM 8CH DGTL AUDIO 64-TQFP datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf