Vishay/Dale RN55E4422FBSL
RN55E4422FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E4422FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 44.2K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E4422FBSL.pdf
Availability of RN55E4422FBSL
QUANTITY
RN55E4422FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E4422FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E4422FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)44.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E4422FBSL
Related LinksRN55E4, RN55E4422FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E4422FBSL Details Description
Related parts for RN55E4422FBSL
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 5.08MM datasheet.pdf
QKE III HDR RA GXT WOL datasheet.pdf
CAP CER 13PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP MICA 1500PF 1% 100V RADIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 500V 100A DO205AA datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CABLE ASSY A195 NM RSMA MALE datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 10SKT SLD CUP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
381 TB SOC 2-ROWS WF VER datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf