Vishay/Dale RN55E4481BRE6
RN55E4481BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E4481BRE6
Brief Description
RES 4.48K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E4481BRE6.pdf
Availability of RN55E4481BRE6
QUANTITY
RN55E4481BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E4481BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E4481BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.48k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E4481BRE6
Related LinksRN55E4, RN55E4481BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E4481BRE6 Details Description
Related parts for RN55E4481BRE6
TRIMMER 50 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS 26AWG MTA-100 datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 4AWG SILVR PWR datasheet.pdf
RES 2.74 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 8POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
500 TB SPRING CLAMP 90D datasheet.pdf
RES SMD 3.4 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HAND-MASKER PAPER BLADE 9" datasheet.pdf