Vishay/Dale RN55E5361DRSL
RN55E5361DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E5361DRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.36K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E5361DRSL.pdf
Availability of RN55E5361DRSL
QUANTITY
RN55E5361DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E5361DRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E5361DRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.36k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E5361DRSL
Related LinksRN55E5, RN55E5361DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E5361DRSL Details Description
Related parts for RN55E5361DRSL
CONN RECEPT 5POS .093 FREE HANG datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC .072DIA TINLEAD datasheet.pdf
SENSOR 2000PSIS 1/4 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
CAP ARRAY 2.2UF 6.3V X5R 0805 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 3A PMDU datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .076M 12POS datasheet.pdf
RES 5.36M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf