Vishay/Dale RN55E5621BRSL
RN55E5621BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E5621BRSL
Brief Description
RES 5.62K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E5621BRSL.pdf
Availability of RN55E5621BRSL
QUANTITY
RN55E5621BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E5621BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E5621BRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E5621BRSL
Related LinksRN55E5, RN55E5621BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E5621BRSL Details Description
Related parts for RN55E5621BRSL
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 4.5V 1W datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 63MA 63VAC/VDC datasheet.pdf
IC DAC SERIAL V-OUT 13BIT 16QSOP datasheet.pdf
IC REG LIN W/SPR VSR 20-TQFN datasheet.pdf
LED MOONSTONE COOL WHITE TO252-3 datasheet.pdf
LED 2SMD R/A datasheet.pdf
RES 536 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 330MA 1.404 OHM datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 5% 1.2KVDC RAD 4LD datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 480V 5A datasheet.pdf
CAP FILM 2.4UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf