Vishay/Dale RN55E6190FRE6
RN55E6190FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E6190FRE6
Brief Description
RES 619 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E6190FRE6.pdf
Availability of RN55E6190FRE6
QUANTITY
RN55E6190FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E6190FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E6190FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)619
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E6190FRE6
Related LinksRN55E6, RN55E6190FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E6190FRE6 Details Description
Related parts for RN55E6190FRE6
FIXED IND 5.6UH 185MA 2.6 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 22MM M12-1.0 6G 5V datasheet.pdf
LED CBI 5MM HE GRN TRI BLOCK datasheet.pdf
RES 14.04K OHM 1W 0.25% AXIAL datasheet.pdf