Vishay/Dale RN55E6652FBSL
RN55E6652FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E6652FBSL
Brief Description
RES 66.5K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E6652FBSL.pdf
Availability of RN55E6652FBSL
QUANTITY
RN55E6652FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E6652FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E6652FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)66.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E6652FBSL
Related LinksRN55E6, RN55E6652FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E6652FBSL Details Description
Related parts for RN55E6652FBSL
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 1" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONV DC/DC 1.25W 3.3VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES 876 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZD15 datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 0.100 SMD R/A AU datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 26POS GOLD datasheet.pdf
HD VT TH SHRD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.2523MHZ 6CLCC datasheet.pdf
IC OPAMP 16V CMOS SOT23-58MSOP datasheet.pdf