Vishay/Dale RN55E6731BRE6
RN55E6731BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E6731BRE6
Brief Description
RES 6.73K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E6731BRE6.pdf
Availability of RN55E6731BRE6
QUANTITY
RN55E6731BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E6731BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E6731BRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.73k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E6731BRE6
Related LinksRN55E6, RN55E6731BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E6731BRE6 Details Description
Related parts for RN55E6731BRE6
RES SMD 976K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1.25A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 4.2V ODRN 4SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 31A 1200V AVAL FO-A datasheet.pdf
RES 33.0 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 182 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
SCR FAST SW 800V 150A TO200AB datasheet.pdf