Vishay/Dale RN55E7061BR36
RN55E7061BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E7061BR36
Brief Description
RES 7.06K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E7061BR36.pdf
Availability of RN55E7061BR36
QUANTITY
RN55E7061BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E7061BR36
Internal Part NumberEIS-RN55E7061BR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.06k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E7061BR36
Related LinksRN55E7, RN55E7061BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E7061BR36 Details Description
Related parts for RN55E7061BR36
IC REG LDO ADJ 1A SOT223 datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 16K 44PLCC datasheet.pdf
MODULE ME 8MB SDRAM 2MB FLASH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
BLUE COAXIAL LGHT 52X52 EMITT datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V JB 0402 datasheet.pdf