Vishay/Dale RN55E7151FRSL
RN55E7151FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E7151FRSL
Brief Description
RES 7.15K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E7151FRSL.pdf
Availability of RN55E7151FRSL
QUANTITY
RN55E7151FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E7151FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E7151FRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E7151FRSL
Related LinksRN55E7, RN55E7151FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E7151FRSL Details Description
Related parts for RN55E7151FRSL
RES 1.1K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IDC CABLE - MKS20K/MC20F/MCE20K datasheet.pdf
RES SMD 22.1 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 15A 240V datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
SENSOR GAUGE 0-4 BAR datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PNP 150MM 12-24VDC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE PIN CRIMP datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf