Vishay/Dale RN55E7153BBSL
RN55E7153BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E7153BBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 715K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E7153BBSL.pdf
Availability of RN55E7153BBSL
QUANTITY
RN55E7153BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E7153BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E7153BBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)715k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E7153BBSL
Related LinksRN55E7, RN55E7153BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E7153BBSL Details Description
Related parts for RN55E7153BBSL
CONN HEADER 36POS 2MM VERT GOLD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle/Tab 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CLINCHER R/A LATCHING HEADER datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS 7/16 UNF 4-20MA datasheet.pdf
IC OR CTRLR N+1 16TSSOP datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 15 SILVER datasheet.pdf
FUSE BLOK BLT DWN 32V 500A CHASS datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 1.33A 93.7 MOHM datasheet.pdf
BASIC MODEL PRESSURE SENSOR datasheet.pdf
OSC MEMS 30.3779MHZ CMOS SMD datasheet.pdf