Vishay/Dale RN55E7681FB14
RN55E7681FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E7681FB14
Brief Description
RES 7.68K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E7681FB14.pdf
Availability of RN55E7681FB14
QUANTITY
RN55E7681FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E7681FB14
Internal Part NumberEIS-RN55E7681FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.68k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E7681FB14
Related LinksRN55E7, RN55E7681FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E7681FB14 Details Description
Related parts for RN55E7681FB14
IDC CABLE - MKR10A/MC10G/MKR10A datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 4DIP THRU HOLE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5V IN +/-12VOUT datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN SOCKET DIN 16POS R/A GOLD datasheet.pdf
WTB 1.25 WAFER 90 DIP datasheet.pdf
WIRE STOP NL/HT datasheet.pdf
IC VOLT MON 100V DUAL 20SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 22POS PIN datasheet.pdf