Vishay/Dale RN55E7682BRE6
RN55E7682BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E7682BRE6
Brief Description
RES 76.8K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E7682BRE6.pdf
Availability of RN55E7682BRE6
QUANTITY
RN55E7682BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E7682BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E7682BRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)76.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E7682BRE6
Related LinksRN55E7, RN55E7682BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E7682BRE6 Details Description
Related parts for RN55E7682BRE6
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 8DIP datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR SPI 20-TSSOP datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 450MA 63V RAD datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 0.015 OHM 15W 1% TO220 datasheet.pdf
Crystal 16.9344MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 40PS STR DL .100 TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf
2000UF 16V 12.319X44.45 85C AXI datasheet.pdf