Vishay/Dale RN55E7870DB14
RN55E7870DB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E7870DB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 787 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E7870DB14.pdf
Availability of RN55E7870DB14
QUANTITY
RN55E7870DB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E7870DB14
Internal Part NumberEIS-RN55E7870DB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)787
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E7870DB14
Related LinksRN55E7, RN55E7870DB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E7870DB14 Details Description
Related parts for RN55E7870DB14
IC SRAM 4MBIT 12NS 44SOJ datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20V 20% 2824 datasheet.pdf
RES 562 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 20A 277V datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf