Vishay/Dale RN55E82R5FBSL
RN55E82R5FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E82R5FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 82.5 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E82R5FBSL.pdf
Availability of RN55E82R5FBSL
QUANTITY
RN55E82R5FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E82R5FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E82R5FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)82.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E82R5FBSL
Related LinksRN55E8, RN55E82R5FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E82R5FBSL Details Description
Related parts for RN55E82R5FBSL
DUCT SLOT TYPE F PVC WHT 6' datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1W MONO 10LLP datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.15A TO-92 datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" DBL SMD datasheet.pdf
9POS CMD TO 9PIN DSUB 5000MM CBL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG TAN 100' datasheet.pdf
BUSHING SPLIT 0.748" NYLON BLACK datasheet.pdf