Vishay/Dale RN55E8451BR36
RN55E8451BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E8451BR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.45K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E8451BR36.pdf
Availability of RN55E8451BR36
QUANTITY
RN55E8451BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E8451BR36
Internal Part NumberEIS-RN55E8451BR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.45k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E8451BR36
Related LinksRN55E8, RN55E8451BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E8451BR36 Details Description
Related parts for RN55E8451BR36
RES SMD 133 OHM 0.1% 1/16W 0816 datasheet.pdf
Connector Receptacle 17 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSC MEMS 64.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64VFQFN datasheet.pdf
SENSOR PROTECTION BRACKET datasheet.pdf
SCM 2CO datasheet.pdf
RES SMD 7.87KOHM 0.02% 0.3W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 1W DO216 datasheet.pdf