Vishay/Dale RN55E8451DR36
RN55E8451DR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E8451DR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.45K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E8451DR36.pdf
Availability of RN55E8451DR36
QUANTITY
RN55E8451DR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E8451DR36
Internal Part NumberEIS-RN55E8451DR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.45k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E8451DR36
Related LinksRN55E8, RN55E8451DR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E8451DR36 Details Description
Related parts for RN55E8451DR36
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
HANDLE INSTR RND .250"DIA BRASS datasheet.pdf
IC RCVR HDMI 225MHZ 144LQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1M OHM 8TSSOP datasheet.pdf
RES 174 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.5A 100 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 300 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ3A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS JAM NUT PIN datasheet.pdf