Vishay/Dale RN55E8873FRE6
RN55E8873FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E8873FRE6
Brief Description
RES 887K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E8873FRE6.pdf
Availability of RN55E8873FRE6
QUANTITY
RN55E8873FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E8873FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E8873FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)887k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E8873FRE6
Related LinksRN55E8, RN55E8873FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E8873FRE6 Details Description
Related parts for RN55E8873FRE6
CONN HEADR 12POS DL R/A 15AU SMD datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 50.4VA CHAS MNT datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 18.8VC P600 datasheet.pdf
DIODE ZENER 14.72V 500MW SOD323F datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 5W T18 datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 280MA 980 MOHM datasheet.pdf
KNIFE 4.50MM datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT SKT datasheet.pdf