Vishay/Dale RN55E9091BBSL
RN55E9091BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E9091BBSL
Brief Description
RES 9.09K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E9091BBSL.pdf
Availability of RN55E9091BBSL
QUANTITY
RN55E9091BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E9091BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E9091BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)9.09k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E9091BBSL
Related LinksRN55E9, RN55E9091BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E9091BBSL Details Description
Related parts for RN55E9091BBSL
COLLAR SPACER PIN .394" datasheet.pdf
INDICATOR 12V 8MM PROMINENT YLW datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 3A DO204AC datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
50' 16/3 SJEOOW-A BLUE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
40W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC XO 27.683055MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V datasheet.pdf