Vishay/Dale RN55E9310DB14
RN55E9310DB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E9310DB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 931 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E9310DB14.pdf
Availability of RN55E9310DB14
QUANTITY
RN55E9310DB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E9310DB14
Internal Part NumberEIS-RN55E9310DB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)931
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E9310DB14
Related LinksRN55E9, RN55E9310DB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E9310DB14 Details Description
Related parts for RN55E9310DB14
RES 620 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 38.3K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 182 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
SYRINGE HOLDER STAND datasheet.pdf
AM5 SWITCH 11A SPST-NC SHRT HNG datasheet.pdf