Vishay/Dale RN60C1101BB14
RN60C1101BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1101BB14
Brief Description
RES 1.1K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1101BB14.pdf
Availability of RN60C1101BB14
QUANTITY
RN60C1101BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1101BB14
Internal Part NumberEIS-RN60C1101BB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1101BB14
Related LinksRN60C1, RN60C1101BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1101BB14 Details Description
Related parts for RN60C1101BB14
SIDAC 4CHP 270/400V 250A MS-013 datasheet.pdf
IC BUFF TRI-ST HEX N-INV 16TSSOP datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 9/16 UNF 4-20MA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 54POS INLINE SKT RA datasheet.pdf