Vishay/Dale RN60C1101DRSL
RN60C1101DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1101DRSL
Brief Description
RES 1.1K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1101DRSL.pdf
Availability of RN60C1101DRSL
QUANTITY
RN60C1101DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1101DRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C1101DRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)