Vishay/Dale RN60C12R1FB14
RN60C12R1FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C12R1FB14
Brief Description
RES 12.1 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C12R1FB14.pdf
Availability of RN60C12R1FB14
QUANTITY
RN60C12R1FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C12R1FB14
Internal Part NumberEIS-RN60C12R1FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C12R1FB14
Related LinksRN60C1, RN60C12R1FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C12R1FB14 Details Description
Related parts for RN60C12R1FB14
IC DETECTOR VOLTAGE 4.2V 5TSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.2MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4.5MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC DVR HIGH SIDE M0-3 41V 8SOIC datasheet.pdf
RES 0.154 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS PIN datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 10AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 97MA 13.7 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf