Vishay/Dale RN60C1373FRE6
RN60C1373FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1373FRE6
Brief Description
RES 137K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1373FRE6.pdf
Availability of RN60C1373FRE6
QUANTITY
RN60C1373FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1373FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C1373FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)137k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1373FRE6
Related LinksRN60C1, RN60C1373FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1373FRE6 Details Description
Related parts for RN60C1373FRE6
CONN HDR 16 PIN GOLD VERT WW datasheet.pdf
IC ADC 3 1/2DGT LOW PWR 44-PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES 560 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
PIN PUNCH HOLDER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
POT 1K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 1W datasheet.pdf
IC REG BOOST 5V 0.4A 8TDFN datasheet.pdf