Vishay/Dale RN60C1470FRSL
RN60C1470FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1470FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 147 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1470FRSL.pdf
Availability of RN60C1470FRSL
QUANTITY
RN60C1470FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1470FRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C1470FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)147
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1470FRSL
Related LinksRN60C1, RN60C1470FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1470FRSL Details Description
Related parts for RN60C1470FRSL
OPTOISO 5KV 2CH TRANSISTOR 8DIP datasheet.pdf
CLIP BATTERY AA CELL ALUM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS R/A 5MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 220A TO-263 datasheet.pdf
RES SMD 25.5KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU FLASH 64K ROM 48LQFP datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 0.1% 1/4W MELF datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 5A PMDS datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf