Vishay/Dale RN60C1581BBSL
RN60C1581BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1581BBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.58K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1581BBSL.pdf
Availability of RN60C1581BBSL
QUANTITY
RN60C1581BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1581BBSL
Internal Part NumberEIS-RN60C1581BBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.58k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1581BBSL
Related LinksRN60C1, RN60C1581BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1581BBSL Details Description
Related parts for RN60C1581BBSL
CONN HEADER 9POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
CONN HEADR 35POS .100" SNGL ROW datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS SKT datasheet.pdf
NTC THERMISTOR K 276/4.8 K/A 9 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.7A 85 MOHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
LED VCSEL 850NM 1GBPS FLAT TO-46 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf