Vishay/Dale RN60C1652BRSL
RN60C1652BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1652BRSL
Brief Description
RES 16.5K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1652BRSL.pdf
Availability of RN60C1652BRSL
QUANTITY
RN60C1652BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1652BRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C1652BRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1652BRSL
Related LinksRN60C1, RN60C1652BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1652BRSL Details Description
Related parts for RN60C1652BRSL
TRIMMER 500 OHM 0.15W SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT 6POS FEMALE SLD GOLD datasheet.pdf
RES MO 1W 0.47 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 120TQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
GASKET FOR 1590Z SERIES datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 5% 5W 5329 datasheet.pdf
THERMTRANS LABEL VINYL 1.00 datasheet.pdf
CAP FILM 8.2NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS SKT datasheet.pdf