Vishay/Dale RN60C1802FB14
RN60C1802FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1802FB14
Brief Description
RES 18K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1802FB14.pdf
Availability of RN60C1802FB14
QUANTITY
RN60C1802FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1802FB14
Internal Part NumberEIS-RN60C1802FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1802FB14
Related LinksRN60C1, RN60C1802FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1802FB14 Details Description
Related parts for RN60C1802FB14
CONTACT 15AU CRIMP FFLX T/R datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.55-1.8V 27W datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS R/A GOLD datasheet.pdf
CONN SOCKET 14-18AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
CAP CER 3PF 100V BP 0805 datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
DOUBLE M8 SHORT PW 5M NPN NC datasheet.pdf
CAC 4C 4#16 SKT RECP BOX datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 500MW DO214AC datasheet.pdf