Vishay/Dale RN60C1960BBSL
RN60C1960BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1960BBSL
Brief Description
RES 196 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1960BBSL.pdf
Availability of RN60C1960BBSL
QUANTITY
RN60C1960BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1960BBSL
Internal Part NumberEIS-RN60C1960BBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)196
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1960BBSL
Related LinksRN60C1, RN60C1960BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1960BBSL Details Description
Related parts for RN60C1960BBSL
CONN HEADER 32POS 3MM SMD 0.5MM datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 5.0V SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HDR/SCKT .8MM 80POS SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO204AC datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC DSP FIXED-POINT 361NFBGA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 15A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 4POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
HDI SMPR.051SPCL.098SPCL L.P. BE datasheet.pdf
FUSE 25A TYPE T (10) datasheet.pdf