Vishay/Dale RN60C1964FBSL
RN60C1964FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1964FBSL
Brief Description
RES 1.96M OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1964FBSL.pdf
Availability of RN60C1964FBSL
QUANTITY
RN60C1964FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1964FBSL
Internal Part NumberEIS-RN60C1964FBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.96M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1964FBSL
Related LinksRN60C1, RN60C1964FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1964FBSL Details Description
Related parts for RN60C1964FBSL
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-SSOP datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.0V 5SSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 2.7A 35 MOHM TH datasheet.pdf
RES 82 OHM 3.5W 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN FEMALE M12 datasheet.pdf
MICRO SD CARD S-45U 16GB MLC datasheet.pdf
AB 3102A SHL KIT 14S CAD OD datasheet.pdf