Vishay/Dale RN60C2004BBSL
RN60C2004BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C2004BBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2M OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C2004BBSL.pdf
Availability of RN60C2004BBSL
QUANTITY
RN60C2004BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C2004BBSL
Internal Part NumberEIS-RN60C2004BBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C2004BBSL
Related LinksRN60C2, RN60C2004BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C2004BBSL Details Description
Related parts for RN60C2004BBSL
IC RES/MEM TEMP 50/10K 16-BGA datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 52POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 19A LPTS datasheet.pdf
VARISTOR 170V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE DC MALE STR SGL 8POS 1M datasheet.pdf
CABLE 3COND 10AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 5A 120V datasheet.pdf