Vishay/Dale RN60C2231BRSL
RN60C2231BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C2231BRSL
Brief Description
RES 2.23K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C2231BRSL.pdf
Availability of RN60C2231BRSL
QUANTITY
RN60C2231BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C2231BRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C2231BRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.23k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C2231BRSL
Related LinksRN60C2, RN60C2231BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C2231BRSL Details Description
Related parts for RN60C2231BRSL
IC DELAY LINE 5TAP 100NS 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 60POS W/FLANGE datasheet.pdf
IC POT DIGITL 10K 100TAP 8TSSOP datasheet.pdf
IC PMU FOR APP PROCESSOR 48-LLP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
CONN JACK 3.5MM R/A STEREO SMD datasheet.pdf