Vishay/Dale RN60C2370BRE6
RN60C2370BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C2370BRE6
Brief Description
RES 237 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C2370BRE6.pdf
Availability of RN60C2370BRE6
QUANTITY
RN60C2370BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C2370BRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C2370BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)237
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C2370BRE6
Related LinksRN60C2, RN60C2370BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C2370BRE6 Details Description
Related parts for RN60C2370BRE6
AC/DC CONVERTER 13.8V 345W datasheet.pdf
OSC XO 33.3333MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC LATCH TRANSP 16BIT LV 48TSSOP datasheet.pdf
PROGRAMMABLE SYSTEM ON A CHIP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PST 25A 48V datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 3.81MM BLK R/A datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 25V T/H datasheet.pdf